×

Podpořte nás - text

Agapitus Oldřich Bláha

Ošetřovatel převor fráter Agapitus Oldřich Bláha (27. 12. 1911 Loštice u Litovle - 22. 5. 1971 Zlín, pochován v řádové hrobce ve Vizovicích) -  již v prosinci 1944 na pasece „U Daňů“ v Liptále ošetřuje zraněné a nemocné ruské partyzány, kteří se na území Československa snesli asi 21. 12. 1944. Jednalo se o Bronislava Pašinského, kapitána Krazarenka, asi devatenáctiletého ruského partyzána Tola, parašutistu Rudolfa Čunka a další čtyři neznámé ruské partyzány. Tola byl později zadržen gestapem a při krutých výsleších prozradil své pomocníky. Od něj se gestapo dostalo na jeho stopu, ale naštěstí byl varován paní Emou Lapašovou (ta dostala informaci od ženy MUDr. Kotulána, který byl zatčen omylem místo Oldřicha Bláhy). Gestapo stálo před dveřmi jeho bytu. Ten však neotevřel a příslušníci tajné policie odešli. Po jejich odchodu utekl Bláha z bytu a přešel do ilegality. Nejdříve se schovával na různých místech, především však u pasekářů jako byl František Ranačík v Bratřejově nebo správce lázní Vrbík v Hovězí. Azyl našel rovněž na pasekách Prlovských, Seninských a na Ploštině, odkud se později přesunul právě do Juříčkova mlýna, kde začal pomáhat jako ošetřovatel raněných a nemocných partyzánů. Zde byl při Leskovské tragédii dne 3. 4. 1945 zatčen. Nejdříve putoval do Zlína, později do Brna. Z Brna byl odvezen transportem do KT v Mirošově, kde válku přežil. Po válce dělal správce ve Vizovické nemocnici.

Dokument o úmrtí Fr. Agapituse Bláhy

 

Foto Fr. Agapituse Bláhy Foto z roku 1946 (Bláha v horní řadě 4 zleva) Foto z roku 1946 (Bláha v horní řadě 4 zleva) Foto z roku 1943 (Bláha v horní řadě 2 zprava) Foto z 16.5.1931 (Bláha úplně vpravo)
         
Foto z května 1945 (Bláha úplně vlevo) Foto z května 1945 (Bláha úplně vlevo) Foto z května 1945 (Bláha úplně vlevo) Foto z roku 1956 (Bláha úplně vpravo) Další milosrdní bratři z Vizovic, kteří se zapojili do odboje
         
Dokument Dokument Dokument Dokument Dokument
TOP