×

Podpořte nás - text

Výpověď Pavla Muchy, Leskovec č.97

Asi o půl deváté přišel vzkaz, aby starosta Josef Labaj č. 1351)  poslal deset mužů s krumpáči a lopatami. Jelikož lidé byli na poli, nemohl nikoho sehnat a přišel k nám. Starosta mě našel na poli a volal na mne, že Němci mají cvičení a že budeme něco kopat. Po příchodu k Juříčkovu mlýnu nás vojáci prohlédli, jestli nemáme zbraně, a vedli nás přes dvůr, kde jsme viděli tři mrtvé partyzány2) u stodoly. Zavedli nás do sklepa, kde byla přepážka z cihel3). Tu jsme museli rozkopat, udělat otvor, aby se tam mohlo vlézt. Uvnitř byly příčky a přikrývky, což jsme vyházeli. Voják poručil, abych tam vlezl. Když jsem se zdráhal, pohrozil mi, že dostanu kulku. Tak jsem vlezl dovnitř a podle rozkazu vyházel vše ven. Bylo tam na hromadě několik plnýchpytlů. Co bylo v nich, nevím. Nejdříve jsem vzal těžkou aktovku, pak druhou věc. Vtom jsem byl zasažen střelou do ramene. Němci mě vytáhli a dovedli na dvůr. Položili mě vedle mrtvých partyzánů. I když jsem velice krvácel, neošetřili mě4)Pak mně donesli nějaké peřiny a položili mne na ně. Přes mne stříleli slepice a husy, házeli do pytlů a do domu házeli pancéřové pěsti. Pak mne odtáhli na pole5), partyzány naházeli do stodoly a stodolu zapálili.
 Pavel Mucha, Leskovec 976)

 

1)

Josef Labaj (1. 4. 1888 Leskovec - ?), syn rolníka Jana Labaje z Leskovce 18 a jeho ženy Marie, roz. Šťastné, posledně bytem Leskovec 138 - v té době starosta obce, musel sehnat dělníky na bourání zdi bunkru (sebe, Jana Machálka a Pavla Muchu) a povoz na odvodz nakradených věcí (Josefa Vychopňa st.). Záznam o narození v matrice Dolního sboru ve Vsetíně. Záznam o svatbě v matrice Leskovce.

2)

Oldřich Kaňokněkdy psáno nesprávně Kaniok (3. 1. 1927 Frýdek-Místek – 3. 4. 1945 Leskovec), syn holiče a kadeřníka Josefa Kaňoka a jeho ženy Filomeny, roz. Havlové, posledně bytem Třanovského 1153 (334), Frýdek-Místek –odbojový pracovník z Frýdku-Místku (spolupracoval se Sousedíkovou organizací). Udán Františkem Šmídem a Františkem Bednářem. Po zatčení podepsal spolupráci s gestapem a byl propuštěn. Po zatčení Františka Bednáře odchází do ilegality a začátkem ledna se přemisťuje do usedlosti Jana Juříčka. Z námi získaných dokumentů není zřejmé, že by někoho zradil či udal

a

partyzán Alexandr Trofimovič Kotljarov zvaný Saška Čornyj (23. 4. 1918 – 3. 4. 1945 Leskovec) – první velitel ploštinského oddílu. Raněný při přestřelce v Lipině, zajat dne 7. srpna 1941. Kotlarov přichází do Leskovce v průběhu března roku1945 od faráře Vladimíra Růčky z Újezdu (byl převlečen za faráře), kde byl ošetřován Annou Hanákovou a MUDr. Františkem Lapešem z Vizovic.

a

partyzán komisař Sergej Sorokin (1921 – 4. 3. 1945 Leskovec) – bližší informace zatím nezjištěny. Podle neověřených informací plánoval společný život s Anežkou Ondráškovou z Prlova, která byla 23. dubna 1945 zabita a upálena při prlovské tragédii.

3)

viz. obrázek kudy se chtěli prokopat. 

4)

dle výpovědi SS-Standartenführer MUDr Walter Marwuort  byl jím ošetřen.

5)

dle výpovědi starosty Leskovece Josefa Labaje byl naložen na vůz Josefa Vychopně a pak vysazen doma, kde mu byla  přivolána záchranka ze  Vsetína.

6)

Pavel Mucha (19. 2. 1879 Seninka - ?), syn domkaře Tomáše Muchy te Seninky 41 a jeho ženy Zuzany, roz. Poláškové, posledně bytem Leskovec 97. Radní a cestář. Byl nucen se prokopávat do bunkru a při této činnosti byl zraněn do ramene. Pravděpodobně na následky tohoto zranění v roce 1946 umírá. Odkaz na narození v matrice Liptálu. Záznam o svatbě v matrice Leskovce. Jeho syn Jaroslav padl na konci války v Rymicích viz zde.

TOP