×

Podpořte nás - text

Partyzánská skupina "Za rodinu"

Vznik partyzánské skupily " Za rodinu" v Malé Bystřici.

 V roku 1944 přišel k manželům Anně a Janu Košárkovým č. 95. , ruský major Nikolaj Alexandrovič Kuzmín asi 24 let starý, rodák z Tambova u Moskvy. Byl to sovětský voják uprchlý ze zajateckého tábora. Jan Košárek ho ubytoval ve svém domě a až do konce války , tam měl hlavní pobyt.

Jan Košárek byl ruský legionář, takže se domluvili a si porozuměli. Nikolaj Kuzmín spolu se svým zástupcem Ivanem Gontaševským utvořili partyzánskou skupinu v níž byli její členi z Malé, Valašské Bystřice a Velké Lhoty.

Tato partyzánská skupina udržovala spojení s dalšími partyzánskými skupinami  jako s partyzánskou skupinou majora Popova na Bečvách, s part. skupinou Štramberk" a s partyzánskou brigádou J. Žižky.

Ve zpravodajské službě pracoval z četnické stanice Malá Lhota strážmistr František Špaček a z četnické stanice ve Val. Bystřici vrchní strážmistr Josef Rak a četníci Hynek Vybíral, Josef Molek a Josef Zazula.

Major Nikolaj Alexandrovič Kuzmín. Ruští partyzáni podezřívali Josefa Štůska, že zradil radisty, k teří byli ubytováni v jeho stodole a proto Kuzmín dostal od Murzina a Savejlova rozkaz Štůska zastřelit. Rozkaz provedl 12. listopadu roku 1944.

Fotokopie popisu zde. 

TOP